Elektronik ve Otomasyon
0216 314 62 00       info@masterdecos.com

Tank Otomasyon Sistemleri

Tank Otomasyon Sistemleri

Endüstriyel Gaz Dağıtım firmaları ve Akaryakıt İstasyonları için geliştirdiğimiz, müşteri sahasında tank seviyelerini izleyebilme, kontrol işlemlerini merkez ofisten yapabilme özelliğine sahip D-TECH Tank Sahası Otomasyon sistemimiz, tanklarda bulunan ürün miktarını ve istenilen diğer tank sahası verilerini sayısal ortama aktararak lokal ve/veya uzaktan izlenmesini ve yönetilmesini sağlayan, yurt içinde ve dışında sayısız uygulaması başarıyla gerçekleştirilmiş ve “best field study” seçilmiş bir tasarımdır.

 

BAŞLICA SİSTEM ÖZELLİKLERİ

Tank Dolum İşlemi;

Manyetik, Temassız, Akıllı Kart veya I-Button (akbil benzeri veri depolama sistemi) ile istasyondaki PLC panonun açılması sağlanarak tank dolum işlemi yapılır. Tank dolum esnasında merkez ofise dolum bilgisi gönderilir. İstenirse merkez ofisten PLC Panoya mesaj gönderilerek de dolum için On - Off yapılabilir.

Maximum Seviyede Otomatik Kesme;

Dolum esnasında %80 seviyeye ulaşıldiığında sistem otomatik olarak kapatılır. Max. Seviye merkez ofisten belirlenebilir.

Minimum Seviyede Otomatik Motorları Kontrolü;

Tankdaki yakıt seviyesi kritik seviyeye düstüğü takdirde motorlar otomatik olarak durur. Kritik seviye merkez ofisten belirlenir.

Acil Siren;

PLC Pano üzerinde bulunan analog veya dijital input girişleri için önceden ayarlanmış kritik değerlerden biri oluştuğu durumlarda uyarı verir. Aynı zamanda merkez ofisteki sisteme ve istenilen kişilere uyarı mesajı gider.

Kacak Dolum da Uyari;

Seviye bilgisinde anormal bir değişiklik olduğu durumlarda merkez ofise ve ilgili kişilere uyarı mesajları gider.

Uzak Nokta Veri Aktarımı SMS / GPRS;

Tank Seviye Bilgileri
Dolum Bilgileri
Satış ve Stok Bilgileri gibi veriler SMS veya GPRS (internet)  üzerinden merkez büroya aktarılır.

Merkez Büro Yazılımı;

SQL Server Tabanlı Scada yazılımı merkez bürodaki bilgisayara yüklenir. Bu yazılım sayesinde SMS veya GPRS aracılığı ile gelen bilgiler kullanıcının anlayacağı şekilde program ekranında ve internet üzerinden çalışabilen arayüzde görülebilir. Dolum, satış, seviye, sevkiyat gibi raporlar da esnek raporlama sistemi sayesinde istenilen kriterlere göre alınabilir.